Your new design will be uploaded in:
...
Please contact Delivery Team on
0113 3200 750 if you have any queries.
X

Succeed and Shine

St Aidan's School Governing Body 

Chairperson: Dorothy Gott
Vice-chairperson: Nicola Moss
 
Foundation Governors
(Appointed by the Church)
 
Lynda Earnshaw 
(Term of office expires 12th January 2020) (Business Interest: Job Earnshaws & Bros)
Dorothy Gott 
(Term of office expires 20th December 2019) 
Philip Reynolds
(Ex Officio as parish priest)
Frances Thornton
(Term of office expires 6th April 2021)
Ruth Sherrin
(Term of office expires 29th September 2020)
Claire Jones
 (Term of office expires April 2022)
Parent Governors
(Appointed by the parents of the school)
Kathryn Hobson
(Term of office expires 7th January 2020)
Nicola Moss
(Term of office expires 19th April 2020)
 
Joe McAreavey
(Term of office expires 3rd April 2021)
LEA Governor

Nicky Evans (Term of office expires 23rd November 2019)

 

Teacher Governor

Laura Willimott (Term of office expires 24th January 2022)

 

Headteacher

Evelyne Barrow (Ex officio as headteacher)

 

Roles and Responsibilities – 2017/2018

SEND Governor: Lynda Earnshaw
Governor Training Contact: Dot Gott
Governor for Looked After Children: Nicola Moss
Safeguarding (child protection): Ruth Sherrin
Early Years: Lynda Earnshaw
Equality: Frances Thornton
E-safety: Dot Gott
Quality of Teaching: Revd Philip Reynolds & Claire Jones
Premium Link: Kathryn Hobson
Assessment and Feedback: Dot Gott & Joe McAreavey
 
English: Evelyne Barrow
Maths: Sandra Atkinson
Science: Laura Willimot
RE: Evelyne Barrow
Now the responsibility of all governors.
 
Reception (Hedgehog) Governor: Lynda Earnshaw
Year 1 (Fox) Governor: Dot Gott
Year 2 (Squirrel) Governor: Nicola Moss
Year 3 (Deer) Governor: Nicky Evans & Lynda Earnshaw
Year 4 (Otter) Governor: Ruth Sherrin
Year 5 (Badger) Governor: Frances Thornton
 
 
Headteacher Performance Management Governors:
Claire Jones, Philip Reynolds, Ruth Sherrin, Dot Gott (Reserve: Lynda Earnshaw)
Philip & Ruth have completed the PMG training
 
Committee 1: Resources:
Evelyne Barrow, Dot Gott, Lynda Earnshaw, Ruth SherrinFrances Thornton, Nicola Moss, Kathryn Hobson, Joe McAreavey
 
Committee 2: Values:
Evelyne Barrow, Nicola Moss, Philip Reynolds, Ruth Sherrin, Laura Willimott,
Kathryn Hobson
 
Committee 3: Health and Safety:
Evelyne Barrow, Jason Fisher (co-opted), Laura Willimott, Nicola Moss, Frances Thornton, Lynda Earnshaw
 
Staff Dismissal Committee:
Nicky Evans, Ruth Sherrin, Kathryn Hobson
 
Staff Dismissal Appeals Committee:
Lynda Earnshaw, Dot Gott, Nicola Moss
 
Pupil Discipline Committee:
Kathryn Hobson, Lynda Earnshaw, Dot Gott, Frances Thornton
 
Pupil Admissions Committee:
Evelyne Barrow, Lynda Earnshaw, Dot Gott, Nicola Moss
 
Complaints Committee:
Governors as required.
 
 

Meetings

16th January 2014

12th March 2014

1st May 2014

3rd July 2014

25th September 2014

18th November 2014

13th January 2015

10th March 2015

28th April 2015 - 

29th September 2015

27th January 2016

9th February 2016

19 April 2016

29th June 2016

27th September 2016

18th October 2016 - Values
18th October 2016 - Resources

22nd November 2016

2nd December 2016

24th January 2017

14th March 2017

24th March 2017 - Health & Safety

16th May 2017 - Values

16th May 2017 - Resources

28th June 2017

30th June 2017 - Health & Safety

26th September 2017

17th October 2017 - Resources

17th October 2017 - Values

21st November 2017

23rd January 2018

6th February 2018 - Resources

13th March 2018

22nd May 2018 - Resources

27th June 2018

 

 

 

Governor Details Sept 14 - July 15

Governor Details Sept 15 - Dec 15

Governor Details Jan 16 - July 16

Governor Details Sept 16 - July 17